Alli selliov

Um dich mit Ülts zu verbinden, registriere dich noch heute für Facebook. Täna sada aastat tagasi sündis Virumaal Kurtnas tulevane kirikuõpetaja Johannes Selliov. Tema päritolu ja alli selliov on sarnane paljude kaasaegsete omaga: paljulapseline talupere, kus laste kohuseks oli karjas käia, vanemaid aidata, esimeste koolitarkuste omandamine kohalikus külakoolis.

Kaidma külakool, Kuremäe rahvakool, Illuka kõrgem algkool, edasi juba Rakvere Õpetajate Seminar ja Tartu Õpetajate Seminar jäävad märkima Johannes Selliovi haridusteed. Kui oluliseks osutub kuulumine korporatsiooni Ugala, selgub paarikümne aasta pärast, kui ülikooliaegne tutvus Arnold Matteuse, kuulsaima Tartu arhitektiga, Selliovi elus ja Tartu Pauluse kiriku saatuses otsustavaks saab. Vaimuliku ameti kõrval omandas Selliov ka pedagoogi kutse. Tema kutsumuseks oli aga jagada inimestele jumalasõna. 1935 oli ta Sangaste ja Laatre koguduses õpetaja Mihkel Ostrovi juures, ordinatsiooniajaks märgitakse tema eluloos 14.

Esimeseks koguduseks sai neljaks aastaks Halliste, kus tema leerilapseks oli hiljem Tartus samuti kaalukat osa kandnud Valter Kidron. Mustvee koguduse õpetaja asetäitja, kuni septembrist 1944 määrati ta teenima Rakvere Pauluse kogudust ja pisut hiljem hooldajaõpetajana ka Haljala kogudust. Siingi jäid tema tööaastad lühikeseks, sest 1949. Selliov Ida-Virumaale sõjast räsitud Lüganusele, kus kirikuhoone oli praktiliselt hävinenud. Ega Rakvere Pauluse koguduselgi hästi läinud: 1951 kogudus likvideeriti ja funktsionalistlikus stiilis kahe kõrge läänetorniga paekivist kirikuhoone muudeti võimalaks ning on seda tänini.

56 teenis ta ka Kiviõli kogudust. 1941 varemetesse põlenud Lüganuse kirikut hakkas taastama Johannes Selliov. Kaks aastat hiljem, jaanipäeval 1951 pühitseti kirik uuesti, kuid tööd jätkus veel aastateks. Johannes Selliov jäi Lüganusele kümneks aastaks, kuni konsistoorium, tema väärtuslikke kogemusi ja ka tutvusi Lüganuse kiriku taastamisel kõrgelt hinnates, tegi ettepaneku vahetada õpetaja Arnold Võsuga koht ja asuda Tartusse. Nukras seisus Tartu Pauluse kiriku varemed olid pidevas lammutamisohus, kuigi 23. 1957 oli lõpuks rahuldatud taotlus pühakoda taastada.

Positiivses otsuses ja edaspidises ehituskäigus oli tähtis roll Arnold Matteusel, ehitustöödel aitas 1959. Tartusse saabunud õpetaja Selliovi kunagine leerilaps Kidron. Tartu Pauluse kogudus mälestab oma truud hingekarjast 18. Neist viimane oli kaua aega tegev Tartu Pauluse koguduses ja tema abikaasa Alli aitab tänini koguduses organistina teenida. Raske töö kiriku taastamisel, saabuv vanadus ja halvenev tervis olid põhjuseks siirduda emerituuri. Ambla ja Järva-Madise koguduses, kümme aastat hiljem, 15. 1991 Johannes Selliov suri ja ta maeti Tartu Pauluse kalmistule.

Kalju Kukk käis oma teed koos Issandaga – 08. Andres Taul sängitati isamaa mulda – 08. Legendaarset õpetajat Madis Oviiri meenutades – 01. Kaljukindlalt koos oma Jumalaga – 27. Konsistoorium kuulutab vakantseks Rannu koguduse õpetaja ametikoha. Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. Sotsialistliku võistluse võitnud õpilaste vastuvõtt Moskvas Kremlis 1976.

Some features of this site may not work without it. The system will be going down for regular maintenance. Please save your work and logout. Võimalusel planeerige oma tegevused nädala lõppu.

Um dich mit Ülts zu verbinden, registriere dich noch heute für Facebook. Täna sada aastat tagasi sündis Virumaal Kurtnas tulevane kirikuõpetaja Johannes Selliov. Tema päritolu ja noorusaeg on sarnane paljude kaasaegsete omaga: paljulapseline talupere, kus laste kohuseks oli karjas käia, vanemaid aidata, esimeste koolitarkuste omandamine kohalikus külakoolis. Kaidma külakool, Kuremäe rahvakool, Illuka kõrgem algkool, edasi juba Rakvere Õpetajate Seminar ja Tartu Õpetajate Seminar jäävad märkima Johannes Selliovi haridusteed. Kui oluliseks osutub kuulumine korporatsiooni Ugala, selgub paarikümne aasta pärast, kui ülikooliaegne tutvus Arnold Matteuse, kuulsaima Tartu arhitektiga, Selliovi elus ja Tartu Pauluse kiriku saatuses otsustavaks saab.

Vaimuliku ameti kõrval omandas Selliov ka pedagoogi kutse. Tema kutsumuseks oli aga jagada inimestele jumalasõna. 1935 oli ta Sangaste ja Laatre koguduses õpetaja Mihkel Ostrovi juures, ordinatsiooniajaks märgitakse tema eluloos 14. Esimeseks koguduseks sai neljaks aastaks Halliste, kus tema leerilapseks oli hiljem Tartus samuti kaalukat osa kandnud Valter Kidron. Mustvee koguduse õpetaja asetäitja, kuni septembrist 1944 määrati ta teenima Rakvere Pauluse kogudust ja pisut hiljem hooldajaõpetajana ka Haljala kogudust. Siingi jäid tema tööaastad lühikeseks, sest 1949. Selliov Ida-Virumaale sõjast räsitud Lüganusele, kus kirikuhoone oli praktiliselt hävinenud.

Ega Rakvere Pauluse koguduselgi hästi läinud: 1951 kogudus likvideeriti ja funktsionalistlikus stiilis kahe kõrge läänetorniga paekivist kirikuhoone muudeti võimalaks ning on seda tänini. 56 teenis ta ka Kiviõli kogudust. 1941 varemetesse põlenud Lüganuse kirikut hakkas taastama Johannes Selliov. Kaks aastat hiljem, jaanipäeval 1951 pühitseti kirik uuesti, kuid tööd jätkus veel aastateks.

Johannes Selliov jäi Lüganusele kümneks aastaks, kuni konsistoorium, tema väärtuslikke kogemusi ja ka tutvusi Lüganuse kiriku taastamisel kõrgelt hinnates, tegi ettepaneku vahetada õpetaja Arnold Võsuga koht ja asuda Tartusse. Nukras seisus Tartu Pauluse kiriku varemed olid pidevas lammutamisohus, kuigi 23. 1957 oli lõpuks rahuldatud taotlus pühakoda taastada. Positiivses otsuses ja edaspidises ehituskäigus oli tähtis roll Arnold Matteusel, ehitustöödel aitas 1959.

Bookmark the permalink.